A legtöbb cégvezető világszerte egyetért abban, hogy a fenntarthatósági kezdeményezések kevesebb mint egy évtizeden belül alapvető részeivé válnak a cégek kultúrájának, így a zöld gondolkodás a legtöbb munkahelyen magától értetődő lesz. Az ezzel kapcsolatos kihívás kisebb részben a megfelelő stratégia kidolgozása — a legtöbb vállalatnál ugyanis ez már létezik —, nagyobb részt inkább annak végrehajtása.
2010. júniusában napvilágot látott az ENSZ Global Compact égisze alatt elkészített, 766 cégvezetőt megszólaltató felmérés, ami a fenntartható és társadalmilag felelős magatartásra ösztönzi a vállalatokat.
A kutatásból kiderült, hogy a vezérigazgatók 93 százaléka szerint a fenntarthatóság kritikus szerepet játszik majd cégük jövőbeni sikerében és támogatottsága is gyorsan fog nőni. A megkérdezettek 81 százaléka kijelentette, hogy a fenntarthatóság már most is része a vállalati működésének, illetve stratégiájának, ami nagy előrelépés a 2007-ben mért 50 százalékhoz képest. Ráadásul a válaszadók 80 százaléka szerint a gazdasági válság még növelte is a fenntarthatóság iránti elkötelezettséget.
A fenntarthatósági stratégiák kivitelezése azonban nem lesz egyszerű. Ahhoz, hogy a fenntartható megoldásokat be lehessen építeni a meglévő üzleti folyamatokba, és elfogadott normává lehessen tenni őket, óriási változtatásokat kell megvalósítani a szabályozás, a technológia, a befektetői és a vásárlói szokások kapcsán is. Ez több kisebb, jól végrehajtott projekt eredményeképpen valósulhat meg a vállalatoknál világszerte. Patty Calkins, a Xerox vállalat környezeti, egészségügyi és biztonsági alelnöke szerint néhány egyszerűbb irányelv sokat segíthet a cégvezetőkneka projektek sikeres végrehajtásában:
– Az első lépés a megfelelő projekt kiválasztása. Fegyelmezetten, és ugyanolyan józan ésszel értékeljük ki a szóba jöhető lehetőségeket, mint bármely más üzleti döntés során. A projektek felmérésénél nyitottnak kell maradnunk. Ne szűkítsük be lehetőségeinket, mielőtt még hozzálátnánk a szükséges kutatómunkához!
– A kutatás legyen átfogó. Vegye figyelembe az üzletmenet minden tevékenységét, még a beszállítókkal és az ügyfelekkel való kapcsolatokat is! Készítsünk listát azokról a területekről, ahol projektjeinknek jelentős hatása lehet, majd elemezzük és hasonlítsuk össze őket!
– Oda kell figyelni arra, hogy a kiválasztott projekt kivitelezhető-e a meglévő anyagi és emberi kondíciók mellett, illetve belátható időn belül. Olyan eredményeket kell produkálnia, amelyeknek üzletünk és környezetünk is hasznát látja — és ezen a ponton nem mellékes a befektetés lehető legjobb megtérülése sem.
– Fel kell mérnünk saját helyzetünket és ki kell tűznünk a célokat. Másképpen nem tudjuk majd követni a projekt fejlődését, és nem tudunk hiteles eredményeket közölni. Tartsuk azt is észben, hogy nem minden paramétert lehet számokra lefordítani! A márkaérték, a jó hírnév, a legjobb munkatársak megtartása, a legfontosabb piacok elérése, a termékek és szolgáltatások népszerűsége az ügyfelek szemében, az alkalmazottak egészségügyi, kényelmi és biztonságérzete olyan tényezők, amelyeket egy-egy zöld kezdeményezéssel javítani lehet.
– Érdemes fontossági sorrendet felállítanunk a lehetséges projektek között, és a vezetőket már csak a legjobb ötletekkel keressük meg, akik remélhetőleg támogatják is az elképzeléseinket. Ezek aztán segítségünkre lehetnek abban, hogy vállalatunk alkalmazottait, partnereit és ügyfeleit közös célok vezéreljék, így lelkesedésük és kreativitásuk is a kiválasztott projektet hajtsa előre.
– Ha már fel tudunk mutatni egy sikeres kezdeményezést, akkor választhatunk újabbat az arra érdemes projektek listájáról, és idővel merhetünk egyre nagyobb kihívásokat is vállalni. Nagyobb kihívások pedig mindig lesznek, mert a korai projektek valószínűleg arra koncentrálnak majd, hogy a jelenlegi folyamatokat fenntarthatósági szempontból jobban végezzük.