ragadós száj- és körömfájás
Home / Agrár / Milliós károk? – Eladhatatlan sertések ezrei ragadtak be

Milliós károk? – Eladhatatlan sertések ezrei ragadtak be

Mi történik, ha több ezer egészséges vágósertés nem juthat el a vágóhídra egy járványügyi zárlat miatt? Hogyan érinti ez a gazdák megélhetését és a teljes sertéspiacot? És vajon mit tesz ilyenkor az állam? A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) okozta korlátozások miatt számos magyar sertéstartó került kilátástalan helyzetbe – ám most új, rendkívüli állami intézkedések léptek életbe. Felvásárlás, kártalanítás, és célzott támogatás – mutatjuk, hogyan segít a Kormány a járvány sújtotta térségekben élő gazdálkodóknak, és milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik el akarják kerülni a csődközeli helyzetet.

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) betegség miatt korlátozás alatt álló területek sertéstartóit felvásárlással és kompenzációs támogatással segíti a Kormány. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) oldalán folyamatosan elérhetővé válnak az intézkedésekkel kapcsolatos technikai információk.

Több ezer vágásérett sertés „ragadt be” az RSZKF miatt korlátozás alatt álló területeken. A sertéstartók segítése, az egészséges vágósertés-állomány értékesítése során fellépő piaci zavarok kezelése érdekében április 17-én megjelent a Kormány különleges állattenyésztés-ágazati intézkedésekről szóló 82/2025. számú rendelete.

A rendelet két területre fókuszál: a megfigyelési (felügyeleti) körzetre, valamint a további korlátozás alá eső területekre. Ezeket EU-s határozatban jelölik ki. A két körzet sertéstartóira eltérő hatósági intézkedések, korlátozások vonatkoznak, így a nekik nyújtott állami támogatás is eltérő.

A kitörések körüli 10 km-es körben felállított megfigyelési (felügyeleti) körzetek sertéstartóitól a Nébih tulajdonában álló Élbc nonprofit Kft. vásárolja fel az állatokat. A vásárlás lebonyolítása, az igények összegyűjtése, rendszerezése a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók Szövetségének közreműködésével zajlik majd.

A további korlátozás alá eső területek közé jelenleg Győr-Moson Sopron vármegye (megfigyelési körzeten kívüli) területe, Komárom-Esztergom vármegye Esztergomi, Komáromi és Tatai járása, Veszprém vármegye Pápai járása, valamint Vas vármegye tíz települése (Csánig, Csönge, Kemenesmagasi, Kemenessömjén, Kenyeri, Nick, Pápoc, Répcelak, Szergény, Vönöck) tartozik. Az itt működő sertéstartóktól a vágóhidak a normál körülményeknek megfelelő módon vásárolják meg és értékesítik a vágósertéseket. Számukra azt a segítséget nyújtja a Kormány, hogy ha az eladás során a vágósertések nettó forgalmi értéke nem éri el az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által az adott időszakra számított hazai termelői árat, akkor maximum 40 százalékos mértékben kártalanításra tarthat igényt a tulajdonos.

A vágósertést tartók kártalanításához kapcsolódó technikai információk a Nébih oldalán érhetőek el: https://portal.nebih.gov.hu/-/a-vagosertest-tartok-kartalanitasahoz-kapcsolodo-informaciok

Címkézve:

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Érdemes feliratkozni a hírlevelünkre, a legfontosabb, legérdekesebb hírekről heti összefoglalót küldünk.

Elolvastam és elfogadom a felhasználási feltételeket.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük