A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának nemzetközi konferenciáján hazai és külföldi szakemberek vitatták meg az értelmi fogyatékossággal élő személyek társadalmi szerepvállalását elősegítő tudományos és gyakorlati eredményeket. A rendezvényen bemutatták az eddig végzett kutatások főbb megállapításait, feltárták a jövőbeni együttműködések lehetőségeit, valamint ismertették a sikeresen alkalmazott módszertani megoldások tapasztalatait.
A jó gyakorlatok, a szakmai és tudományos tapasztalatok hasznosulásának, valamint megvalósítási lehetőségeinek bemutatása volt az egyik célja az Egyesített Bajnokegyetem – Tudomány és gyakorlat a nemzetközi hálózatépítésért címmel, a nyíregyházi Egészségtudományi Kar Védőnői Módszertani és Prevenciós Tanszék által szervezett nemzetközi szakmai konferenciának.
A tanácskozáson szó esett egy olyan innovatív tudományos és szakmai hálózat kialakításáról is, mely révén az oktatás és a kutatás eszközeivel hatékony módszereket, eszközöket lehet kidolgozni a fogyatékkal élő személyek inklúziójának segítésére, életminőségük javítására. A projektbe a Speciális Olimpiai Mozgalom ifjúsági és sportolói képviselőit, valamint a Speciális Olimpiai Szövetség hazai és nemzetközi szervezetét is bevonja az ETK.
Móré Marianna dékán köszöntőjében hangsúlyozta, hogy az Egészségtudományi Karon az érzékenyítés és az esélyegyenlőség bemutatása minden eddiginél sikeresebb, a rendelkezésre álló eszközökkel a fogyatékkal élő emberek sokkal nagyobb figyelmet kaphatnak.
– Különleges helyzetben vagyunk, hiszen az oktatás és a tudomány segítségével kiemelt figyelmet szentelhetünk a hátrányos helyzetű embereknek. A Magyar Speciális Olimpia Szövetséggel kötött együttműködési megállapodás ráirányította a fókuszt egy új lehetőségre oktatók és hallgatók részéről. Szoros kapcsolatok alakultak ki hazai és nemzetközi szervezetekkel, megnyílt a világ a kar előtt. Az elmúlt években számos érzékenyítő programot szerveztünk, ezek sikerét mutatja, hogy 2022-ben a kar Európában elsőként megkapta az Egyesített Bajnok Egyetem címet. Az oktatók és a kutatók tudományos téren, valamint a rendezvényszervezés révén aktívan bekapcsolódtak a nemzetközi vérkeringésbe, ennek köszönhetően az önkéntesség kérdését is másképp látjuk, láttatjuk, mint korábban – fogalmazott a kari vezető.
Jády György, a Magyar Speciális Olimpia Szövetség sport főtanácsadója szerint széles körű társadalmi összefogással, szemléletváltozással és nyitottsággal még több esélyt kaphatnak a fogyatékkal élő személyek.
– A modern világban kötelességünk, hogy ráirányítsuk a figyelmet azokra az emberekre, akiknek segítségre, támogatásra van szükségük ahhoz, hogy sikeresek legyenek az életben. A Magyar Speciális Olimpia Szövetség feladata, hogy a sport eszközével támogassa a fogyatékkal élő embereket, ez ugyanis elősegítheti a befogadást, a társadalmi elköteleződést, valamint felülírhatók az értelmi fogyatékkal élő emberekkel szembeni sztereotípiák. Elkötelezett önkéntesek és a befogadás révén lehet a jövőben eredményeket elérni, ebben számítunk az Egészségtudományi Kar együttműködésére is – emelte ki a szakember.
A programban részt vevő szakemberek előadásokon mutatták be az értelmi fogyatékkal élő személyek egészségmagatartásának vizsgálata, az önkéntesség, valamint a társadalmi szemléletformálás kapcsán elért eredményeket, majd szekcióüléseken ismertették a jó gyakorlatokat.
A tanácskozáshoz kapcsolódóan Inkluzív Egészség- és Sportnapot is tartottak a nyíregyházi karon, ahol többek között a speciális sportolókra szabott adaptált egészségfejlesztésről, innovatív elképzelésekről, szakmai együttműködési lehetőségekről esett szó.
Pázmány Viktória, a Verzár Frigyes Szakkollégium igazgatója az esemény megnyitóján arról beszélt, hogy a tenni akarás, az önkéntes szerepvállalás csodákra képes és esélyt adhat.
– A szakkollégium feladata a tudományos előmenetel, a hallgatók bekapcsolása a tudományos életbe, emellett fontosnak tartjuk azt is, hogy a fiatalok megismerhessék, milyen, amikor önkéntes munkájuk révén segíthetnek másoknak – tette hozzá.
A DE ETK oktatási dékánhelyettese köszöntőjében kiemelte, hogy a sport, a mozgás, az egészségfejlesztés, az egészmegőrzés központi szerepet tölt be a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán.
– A képzések, az oktatás, a gyakorlat, a tudomány révén eszközöket adhatunk a hallgatók kezébe, a továbbképzések segítségével fejleszthetjük a szakemberek tudását és közvetíthetjük a kar szakmai eredményeit – hangsúlyozta Jávorné Erdei Renáta dékánhelyettes.
Az Inkluzív Egészség- és Sportnapon a kar hallgatói, oktatók, önkéntesek együtt mozogtak speciális olimpikonokkal, közös élményeket szerezhettek és ezzel hívták fel a figyelmet a speciális sportolók támogatására.
Sajtóközpont – BZ