garázsok-ara
Home / Ingatlan & Építőipar / Ez az egyetlen ingatlantípus, ami nem drágult – és alig hiszed el, melyik az!

Ez az egyetlen ingatlantípus, ami nem drágult – és alig hiszed el, melyik az!

Címszavakban a lényeg

Miközben az ingatlanárak az egekbe szöktek, hogyan lehetséges, hogy a garázsok ára nem mozdult el? Miért kerül egy vidéki garázs többe, mint egy fővárosi? Mi befolyásolja leginkább egy fedett parkolóhely értékét, és miért lehet néha olcsóbb, mint gondolnánk?
Ha te is kíváncsi vagy, hogyan alakult a magyar garázspiac az elmúlt évben, és miért nem követte az általános drágulási hullámot, akkor érdemes elolvasni:

A garázsok ára nem emelkedett

A lakáspiaci trenddel ellentétben a fedett gépkocsitárolók átlagára a legtöbb fővárosi kerületben nem emelkedett az előző évben – derült ki az Otthon Centrum (OC) legfrissebb felméréséből. A megyei jogú városokban azonban a budapestinél magasabb az árszínvonal, amely így eléri egy középkategóriás új autó árát.
A garázsok országos átlagára tavaly 7,26 millió forint volt, ami 0,5 százalékkal haladja meg a 2023-as évi árakat. A budai kerületek közül a III. és XI. kerületben 6-7 millió forint között alakult az átlagár, míg a II. és XII. kerületben ennél magasabb, 9 millió forint volt a középérték. A belvárosi kerületek között érzékelhető árkülönbséget mért az OC: a IX. kerületben 6,5, a XIII. kerületben már 7,78 millió forintot kértek a garázsokért, sőt, a belső városrészekben az egyedi kialakítású gépkocsitárolókért nem volt ritka a 10 milliós ár sem. Ezzel szemben a külső pesti kerületekben – a jelentősen alacsonyabb kereslet miatt- előfordultak 6 millió forint alatti értékesítések is.

A budapesti kerületek árkülönbségével kapcsolatban Soóki-Tóth Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy a belvárosban, ahol kevés parkoló áll rendelkezésre, a nagy kereslet miatt többet kértek és kaptak az eladók, csak úgy, mint a külső városrészek önálló garázsai esetében. Az OC elemzési vezetője azt is megjegyezte, hogy ma már a fejlesztők különböző méretű parkolóhelyeket alakítanak ki az új építésű projektek mélygarázsaiban, amelyeket eltérő áron kínálnak, így a nagyobb helyigényű terepjárók vagy pickupok tulajdonosainak is van lehetőségük a parkolásra, persze ezekért többet is kell fizetniük. A garázsok ára azonban a legtöbb kerületben nem emelkedett tavaly, az árszint megegyezik az ezt megelőző év átlagával – összegzett a szakember.

A megyei jogú városokban a garázsok iránti kereslet valamivel mérsékeltebb, hiszen több lehetőség van az autók tárolására. Sok helyen azonban a lanyha kereslet sem mutatkozott meg az árban, aminek az a magyarázata, hogy a garázsok alapterülete jellemzően nagyobb a fővárosi átlagnál. Ráadásul vidéken több az egyedi garázs és kevesebb a több tucat autó tárolására épült teremgarázs. Ezért nem is annyira meglepő, hogy tavaly Kecskeméten 9,9 millió, míg Debrecenben 8 millió forint volt az átlagár. A kisebb városokban ennél mérsékeltebb árszint jellemző, Várpalotán például 4,1 millió forint a tavalyi középérték. Az árak számottevően vidéken sem változtak, 5 százalékon belüli árváltozás volt az irányadó.

Soóki-Tóth Gábor megjegyezte, a garázsok árazásában településen belül is jelentős eltérések adódhatnak, meghatározó befolyásoló tényező, hogy fedett tárolóról, mélygarázsról vagy különálló garázsról van szó. Utóbbiak jellemzően az átlagár felett kelnek el, míg a fedett autóbeállók akár harmadával is olcsóbbak. Természetesen a garázs állapota, új vagy használt volta ugyancsak árbefolyásoló tényező.

Címkézve:

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Érdemes feliratkozni a hírlevelünkre, a legfontosabb, legérdekesebb hírekről heti összefoglalót küldünk.

Elolvastam és elfogadom a felhasználási feltételeket.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük