ragadós száj- és körömfájás
Home / Agrár / 18 ezer sertés került a vágóhídra – halálos kór közelít Szlovákia felől!

18 ezer sertés került a vágóhídra – halálos kór közelít Szlovákia felől!

Az Agrárminisztérium arra figyelmezteti a hazai sertéstartókat, hogy a Szlovákiában felbukkant afrikai sertéspestis (ASP) miatt még nagyobb körültekintéssel kell eljárniuk. Nagy István agrárminiszter közleményében kiemelte: csak a szigorú járványvédelmi előírások következetes betartása garantálhatja a hazai állomány megóvását.

Szlovákiában ugyanis már a házi sertések között is megjelent a vírus, amely miatt egy fertőzött gazdaságban több mint 18 ezer állatot kellett felszámolni. Bár a betegség miatt kijelölt megfigyelési zóna egy kis része átnyúlik Magyarország területére, szerencsére azon a részen nincsenek sertéstelepek, így egyelőre nem alakult ki közvetlen veszély.

A magyar hatóságok azonban nem bíznak semmit a véletlenre: a járvány elkerülése érdekében minden sertéstartónak, állatorvosnak és vadásznak fokozott figyelmet kell fordítania a védekezési előírásokra. Jelenleg csak a vaddisznó-állományban mutatták ki a vírust hazánkban, és az elsődleges cél, hogy a házi sertések továbbra is mentesek maradjanak az ASP-től.

A megelőzés érdekében elengedhetetlen:

  • a telepek szigorú zártságának fenntartása,
  • a járművek és személyek mozgásának ellenőrzése,
  • az alom és takarmány alapanyagok biztonságos tárolása,
  • valamint az a szabály, hogy semmilyen állati eredetű élelmiszer-hulladékkal nem szabad sertést etetni.

További kulcskérdés, hogy a határ menti személyes kapcsolatok során – például rokonlátogatáskor – ne kerülhessen Magyarországra friss hús vagy hőkezeletlen sertéstermék.

Az aktuális információk, megelőzési javaslatok és intézkedések részletesen elérhetők a Nébih honlapján:
👉 https://portal.nebih.gov.hu/afrikai-sertespestis

 

Címkézve:

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Érdemes feliratkozni a hírlevelünkre, a legfontosabb, legérdekesebb hírekről heti összefoglalót küldünk.

Elolvastam és elfogadom a felhasználási feltételeket.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük