Krónikus légúti gyulladással járó tüdőbetegségek és a SARS-CoV súlyosbodásának előrejelzésére irányuló kutatásokat folytattak a Korányi vezetésével modern molekuláris módszerekkel
Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközponttal krónikus légúti gyulladással járó tüdőbetegeket és SARS-CoV-2 fertőzötteket fenotipizálták molekulárisan. A konzorcium a projekthez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap pályázati felhívásán nyert el 1,2 milliárd forint állami támogatást.
A pályázat keretein belül beszerzésre kerültek a legmodernebb molekuláris vizsgálatokra alkalmas berendezések, melyek a kutatási célokon túl a személyre szabott betegellátás alapjait is megteremtik.
Az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) mint konzorciumvezető a krónikus légúti gyulladással járó tüdőbetegségek, így a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), az asztma és a cisztás fibrózis (CF) gyulladásos folyamatainak modern molekuláris technológiák által való tanulmányozását végezte. A kutatás folyamán NGS szekvenálás, transzkriptóm analízis, digitális PCR, fehérjeszerkezeti analízis, array alapú fehérje és mRNS mennyiségi analízis és tüdő LDCT morfometriai kiértékelő software segítségével nyert adatokat integráltak komplex matematikai módszerekkel a patogén mintázatok azonosítására.
A vizsgálatok céljai között szerepelt olyan prognosztikai biomarkerek keresése, amelyek lehetővé teszik a betegségek korai felismerésének, állapotsúlyosbodásának, valamint a tüdődaganatok kialakulásának előrejelezhetőségét. A különböző gyulladásos folyamatok molekuláris vizsgálatai nemcsak a patomechanizmusok jobb megértését szolgálták, hanem a jövőben új gyógyszeres terápiás célpontok és új diagnosztikai módszerek kifejlesztését is lehetővé teszik.
A projekt részeként a magyarországi méretekben eddig nem látott mennyiségű betegmintát gyűjtöttek és dolgoztak fel különféle tüdőbetegségekben és SARS-CoV fertőzésben szenvedő páciensektől, amely további kutatások alapját is megteremti. Az általuk kidolgozott módszerekkel a jelenleg stagnáló krónikus tüdőgyógyászati kutatások okához sikerült közelebb kerülni innovatív megközelítéssel.
Az OKPI ezen felül betegmintákat biztosított a konzorciumi partner részére a projekt SARS-CoV-2 vizsgálataihoz. A HUN-REN SZBK eredményei gyakorlati áttörést hozhatnak a SARS-CoV2 fertőzés lefolyásának előrejelzésében, ugyanis olyan vérplazma biomarkereket kutattak, amelyek előre jelzik a COVID-19 megbetegedés életveszélyes állapotát előidéző citokin vihart, illetve a légzési elégtelenségért felelős kétoldali tüdőgyulladást.
A projekt eredményeit hazai és nemzetközi konferenciákon adták elő, illetve angol és magyar nyelvű tudományos szakfolyóiratokban cikk formájában is publikálták.
Az NKFI Alap „Befektetés a jövőbe Alap” című, „2020-1.1.6-JÖVŐ” számú pályázati kiírásán 100%-os állami támogatást elnyert, 1,2 milliárd Ft összköltségvetésű projekt 2025. március 31-én zárult.