Megéri most kiszállni a Prémium Magyar Állampapírból, vagy jobb kivárni a kamatfordulót?
Mihez kezdjünk az állampapírban parkoló megtakarításainkkal, ha nem szeretnénk felesleges kockázatot vállalni? És ha a pénzt kivesszük, akkor mibe fektessünk helyette – részvénybe, befektetési alapba, lekötött betétbe vagy esetleg banki kötvénybe? Egyáltalán: mennyire éri meg ma kockáztatni, ha a piacok egyik napról a másikra fordulnak?
A Bank360.hu elemzése szerint közel 1600 milliárd forint tűnt el a PMÁP-ból az elmúlt hónapokban, és ez a pénz nem tétlenül várakozik: a befektetési alapok, részvénypiacok, sőt a lekötött betétek is újra reflektorfénybe kerültek. De vajon megéri a változékony hozamok reményében kockáztatni, vagy a biztos, de alacsonyabb kamatok felé érdemes fordulni?
A jelenlegi lehetőségek között találunk 5,75%-os lekötött betéti ajánlatot apróbetű nélkül, 6%-os fix kamatozású banki kötvényt, de a TBSZ-en történő elhelyezés adóelőnyeiről sem szabad megfeledkezni. Közben viszont ott lebeg a kérdés: ki tudja, meddig kínálnak még ilyen ajánlatokat?
Ha Ön is azon gondolkodik, hogyan helyezze el biztonságosan, de okosan a PMÁP-ból kikerülő pénzét, ez a cikk segít átlátni, milyen kockázati szinteken milyen hozamokkal számolhatunk jelenleg. Ráadásul azt is megmutatjuk, milyen feltételekkel juthatunk hozzá ezekhez a lehetőségekhez – és hogy mikor lehet okos dolog mégis kicsit többet kockáztatni.
Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások.
– Az elmúlt hetek tőzsdei turbulenciái láttán viszont sokan kereshetnek biztonságosabb helyet a pénzüknek. Szerencsére a lekötött betétek között is találni jó ajánlatokat.
Hamarosan itt a következő nagy kamateső, május 21-én fizetik ki a 2031-ben lejáró Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamatait a befektetőknek. Ebben a sorozatban több mint 350 milliárd forint van, tehát a kisbefektetők nagyjából 55 milliárd forintnyi kamatot kapnak majd meg. Mivel az új kamat csak 5 százalékos lesz, az sem volna meglepő, ha az állampapírok tőkerészét is más befektetésbe csoportosítanák át.
PMÁP-ban az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint már alig 5400 milliárd forint van, holott tavaly év végén még 7 ezer milliárd fölött volt a volumen. Az 1600 milliárd forintos csökkenés egy részét a kamatfizetések adták, de visszaváltások is történtek több száz milliárd forint értékben. A pénz egy része az állampapírpiacra került vissza, januárban és februárban névértéken még nőtt a háztartások állampapír-állománya a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint. Piaci értéken nézve viszont már komoly pénzkiáramlás volt, januárban és februárban több mint 400 milliárd forint távozott a lakossági állampapírpiacról.
Sokan pályáznak az állampapír-pénzekre
Nem volna meglepő, ha az év többi hónapjában is folytatódna ez a trend – írják a Bank360.hu szakértői. Az állampapír-pénzekre ugyanis sok szolgáltató pályázik. Az év első két hónapjában a befektetési alapok voltak a nyertesei, csaknem 370 milliárd forintnyi friss lakossági megtakarítást szereztek, ennek a negyede ráadásul nem is hazai, hanem külföldi alapokba került. A hozamra éhes befektetők a részvénypiacon is szerencsét próbáltak, hazai és külföldi részvényekbe 36 milliárd forintot fektettek be két hónap alatt.
Az elmúlt hetek, hónapok egyik tanulsága volt azonban az is, hogy a magas hozammal kecsegtető befektetések rendkívül rizikósak, a vámháborúval kapcsolatos fejlemények ugyanúgy megrángatják a piacokat, mint a fegyveres konfliktusok. Aki nem szeretné kockáztatni a pénzét, annak érdemes az alacsonyabb kockázatú befektetések között körülnéznie.
12 hónapra ezek a legjobb ajánlatok
Ezek közé tartoznak a bankbetétek például, a lekötésekre (https://bank360.hu/lekotott-betet-kalkulator) kifejezetten magas kamat érhető el most. A Cofidis Bank 12 hónapra 5,75 százalékos kamatot fizet most mindenféle apróbetű és extra feltétel nélkül. További előnye a megtakarításnak, hogy a banknál nyitott takarékszámlának nincsenek költségei, és a le nem kötött pénzekre is 4 százalékos látra szóló kamatot fizet.
A kamatadó és a szochó persze lejön ebből a kamatból. Ezt csak úgy tudja elkerülni az ügyfél, ha tartós befektetési számlán (TBSZ) helyezi el a pénzt. Más bankoknál is vannak kedvező betéti ajánlatok, azok viszont jellemzően csak új pénzekre szólnak. Egyéb elvárások – például a rendszeres jóváírás is a feltétele lehet a magas kamatnak.
Alacsony kockázatú befektetések a banki kötvények, jelenleg az OTP Banknál lehet egyéves fix kamatozású kötvényt jegyezni. Ennek a kamata 6 százalék. Ezt a kötvényt viszont csak azok vásárolhatják meg, akiknek van az OTP-nél értékpapírszámlájuk. Ilyen számlához viszont előbb nyitni kell egy pénzforgalmi bankszámlát is a banknál, mindkettőnek lehetnek költségei. A banki kötvények kamata után szintén kell kamatadót és szochót fizetni.
Forrás: Bank360