A repülőterek környékén élők számára a repülőgépek zaja nem csupán kellemetlenség, hanem akár komoly egészségügyi és életminőségi problémákat is okozhat. A zajterhelés hosszú távon alvászavarokat, stresszt, szív- és érrendszeri betegségeket idézhet elő, valamint csökkentheti az ingatlanok értékét is. E problémák enyhítésére világszerte számos repülőtér indított zajcsökkentő programokat, amelyek célja a környező közösségek életminőségének javítása.
Nemzetközi példák a repülőtéri zajcsökkentésre
Egyesült Államok: Az Egyesült Államokban a Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) több évtizede támogatja a zajszigetelési programokat, különösen a lakóövezetekben. A San Francisco Nemzetközi Repülőtér (SFO) például olyan programot működtet, amely a zajcsökkentésre összpontosít az egycsaládos lakóingatlanokban a jelenlegi FAA zajkontúrján belül. Hasonló kezdeményezések találhatók a Los Angeles-i repülőtéren is, ahol a Hangszigetelési Támogatási Program (SIGP) keretében lakóházak és iskolák zajszigetelését végzik.
Európa: Európában is számos repülőtér alkalmaz zajcsökkentő intézkedéseket. A holland kormány például 2025-től csökkenti az amszterdami Schiphol repülőtér éves járatszámát 478 000-re, hogy 15%-kal mérsékelje a zajterhelést. Az Egyesült Királyságban a Heathrow repülőtér a SoundLab nevű hangszimulációs rendszert használja, amely valósághűen mutatja be a repülőtéri zajhatásokat a lakosok számára.
A Budapest Airport zajvédelmi programja
Magyarországon a Budapest Airport 2022-ben indította el minden idők legnagyobb zajvédelmi programját, amelynek célja a repülőtér közelében élők zajterhelésének csökkentése. A program ötödik üteme 2025. májusában indult, és Budapest X. és XVIII. kerülete, valamint Üllő újabb területeit érinti. Az érintett ingatlantulajdonosok 2025. szeptember 5-ig jelentkezhetnek, és kérhetik lakó- és pihenőhelyiségeik nyílászáróinak utólagos szigetelését vagy cseréjét, valamint hálószobáikba szellőztetőberendezés telepítését.
A programot a Budapest Airport Szomszédjaiért Alapítvány koordinálja, és az érintett kerületek és települések polgármestereivel konzultálva alakították ki. A cél, hogy a repülőtér a környező településekkel együtt fejlődjön, és javítsa a környéken élők életminőségét. A program eddigi fázisaiban már több mint 1200 ingatlantulajdonos jelentkezett.
A közlemény és a kép forrása: bud.hu
Elindult a Budapest Airport által támogatott zajvédelmi program ötödik üteme
Budapest X. és XVIII. kerülete, illetve Üllő újabb területeinek bevonásával folytatódik minden idők legnagyobb zajvédelmi programja, amelyet 2022-ben indított el a Budapest Airport Szomszédjaiért Alapítvány, összesen 4000 ingatlan bevonásával. Annak érdekében, hogy a program a bevonásra kerülő településrészek lakóinak igényeihez igazodjon, a VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport a programot az érintett kerületek és települések polgármestereivel konzultálva alakította ki. A most induló fázisra 2025. szeptember 5-ig jelentkezhetnek az érintett ingatlantulajdonosok, a kivitelezés pedig ezt követően kezdődik.
Már lehet jelentkezni a Budapest Airport Szomszédjaiért Alapítvány zajvédelmi programjának ötödik fázisára, amelynek keretében a meghatározott területek ingatlantulajdonosai kérhetik az ingatlanok lakó- és pihenőhelyiségeiben található nyílászárók utólagos szigetelését vagy cseréjét, illetve a hálószobákba szellőztetőberendezés telepítését.
A zajvédelmi program három éven keresztül, több ütemben valósul meg, a repülőtér közelében élők zajterhelésének csökkentése érdekében. Az eddigi jelentkezők száma eléri az 1200 ingatlantulajdonost.
A program legújabb, ötödik fázisában érintett lakóingatlanok tulajdonosait a Budapest Airport Szomszédjaiért Alapítvány május folyamán levélben is tájékoztatja a program részleteiről és a jelentkezés menetéről. Az érdeklődők postai úton vagy elektronikusan is leadhatják jelentkezésüket, a zajvedelem.bud.hu weboldalon pedig további részleteket olvashatnak, illetve a gyakran felmerülő kérdésekre is választ kaphatnak.
A jelentkezések leadási határideje 2025. szeptember 5., a programban minden ingatlantulajdonos részt vehet, akinek a kijelölt területen lakóingatlanja van, és a feltételeknek megfelel.
A VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport és a Budapest Airport Szomszédjaiért Alapítvány kiemelt figyelmet fordít a környéken élők életminőségére és fontosnak tartja, hogy a repülőtér a környező településekkel és kerületekkel együtt fejlődjön. A támogatások mellett a vállalat a környezeti hatások további mérséklése érdekében mindenki számára hozzáférhető zajmonitor rendszert működtet, a mélyalvási időszakban üzemelő légitársaságok által fizetendő díjat pedig megemelte.
bud.hu